Діти та допомога по дому: нагадувати, змушувати, платити?

Тема допомоги дітей по господарству регулярно обговорюється на батьківських форумах.

Думки різні: від «Нехай краще навчається, ще в житті наубирается» до «Мене в дитинстві привчали, і я буду привчати». Для тих, хто ще не вирішив для себе остаточно, чи потрібні дитині постійні домашні обов’язки і чи треба платити йому за господарські справи, — поради психолога.

«Як не перетворити залучення дітей до господарських домашніх справ в нескінченне протиборство з батьками? Як зробити це органічно?»

Допомога дитини вдома: навіщо?

Перш ніж почати привчати дитину до домашньої праці, ми повинні чітко уявляти собі, яку при цьому переслідуємо мету. Чи хочемо ми, щоб дитина могла обслужити себе в нашу відсутність; отримала би навички, необхідні для майбутнього життя; а може, ми просто хочемо зробити його життя менш вольготним?

Привчання заради привчання або заради якихось віддалених перспектив безглуздо. Дитина завжди відчує, чи вона робить щось потрібне, або ж вона — Попелюшка, яку змусили відбирати «біле від коричневого», аби чим-небудь зайняти.

Інша справа, коли мама каже: ми — сім’я і всю роботу ділимо на всіх. Коли вам дійсно потрібна допомога по дому, коли дитина розуміє, що це — реальна справа, він легко і природно привчається працювати. Саме тому, наприклад, діти охоче беруть участь у домашніх справах, якщо мама захворіла.

А ось якщо дитину змушують прибирати у своїй кімнаті, коли у всіх інших порядок наводить помічниця по господарству, це буде лише імітацією роботи, а діти це чудово відчувають. Але якщо попросити дитину зібрати і розсортувати в будинку книжки або диски перед приходом помічниці — це вже реальна допомога.

Батьки, перш ніж давати дитині завдання, повинні продумати, яку йому можна доручити справу, щоб це не стало просто грою. Звичайно, гра сама по собі — це дуже добре, але не варто змішувати її з реальною допомогою. Наприклад, якісно помити посуд маленька дитина не в змозі, для нього це гра, зате розставити чисті тарілки в шафі, розкласти по осередках вилки і ложки — реальна допомога. Важлива відмінність гри від цієї допомоги: дякують за допомогу, за гру — ні.

Приєднуйтесь до Жіночої групи в Instagram.

Що і як доручити дитині

Категорично не можна говорити дитині, яка тільки вчиться виконувати якісь господарські справи: «У тебе не звідти руки ростуть, мені доведеться все за тобою переробляти, простіше самій!». Якщо дійсно є необхідність виправити якісь помилки, варто зробити це максимально делікатно: подякувати, а потім, не у нього на очах, переробити. Звичайно, коли дитина зрозуміє, що від нього вимагається, можна і потрібно показувати йому його огріхи, але все ж таки робити це так, щоб у нього потім не опускалися руки.

Звичайно, реальна допомога сім’ї важлива, але іноді, особливо для маленької дитини, це надто абстрактна річ, і йому важко включитися в роботу. Потрібен стимул. Можна сказати малюкові: «Чим швидше ти забереш свої іграшки, тим швидше ми з тобою поговоримо». Або: «Твоє завдання — зібрати книжки і поставити їх у шафу, цим ти звільниш мені час для гри з тобою».

Домашня робота дитини повинна переслідувати конкретні цілі, щоб він міг побачити і оцінити результат своєї праці. І звичайно, доручення залежить від віку помічника. Трьох — або чотирирічна дитина може допомогти мамі розсортувати випрану або висушене білизну, прибрати свої іграшки. Але не варто в цьому віці затівати з малюком реалізацію масштабних проектів: прибрати кімнату — занадто невизначене завдання для нього. А ось шестирічній дитині воно вже по плечу, тільки потрібно розбити прибирання на кілька чітких етапів: скласти іграшки, прибрати речі, протерти пил зі столу. У цьому віці діти вже можуть прибрати щось не тільки за собою, але і за іншими членами сім’ї, наприклад книги. У сім-вісім років дитину вже можна попросити винести сміття, пропилососити.

Іноді батьки просять старших дітей позайматися з молодшими. Тут важливо розуміти, що такий відхід не має бути перекладено на старших без їх особистої ініціативи, все-таки це — справа батьків. Якщо дитина не хоче постійно няньчитися з сестрою чи братом — це його право. Але мама може попросити його зробити якусь іншу роботу, поки вона побуде з малюком: розвантажити пральну машину, почистити картоплю чи сходити в магазин.

Треба нагадувати. А платити?

Просити і нагадувати — ось два ключові поняття, пов’язані з процесом привчання до домашньої праці. Дуже часто батьки говорять, що чим нагадувати дитині десять разів, краще все зробити самим. Не краще! Інакше дитині дуже скоро стане зручно бути забудькуватим. Не бійтеся нагадувати, іноді можна навіть взяти дитину за руку і повести за собою. Не варто будувати ілюзій і сподіватися, що, якщо дітей частіше змушувати виконувати роботу по дому, це увійде в них у звичку і нагадувати їм про це більше не доведеться. Якщо дитина в принципі не схильна до відповідальності, дивно очікувати, що вона поставиться серйозно до домашніх обов’язків.

Чим старше стає дитина, тим більш серйозну допомогу він може надавати. Але з іншого боку, серйозна робота вимагає і більш серйозної винагороди. Чи може дитина отримувати за свою роботу гроші?

Мені здається, визначити, за яку роботу варто платити, дуже просто. Якщо дитина виконала роботу, за яку ви все одно комусь заплатили б — наприклад, за миття машини або заповнення документів на комп’ютері, то цілком можливо віддати заощаджені таким чином суму на кишенькові витрати синові або дочці. Звичайно, за умови, що робота виконана добре — як виконав би її найманий працівник. Але є справи, які ми розподіляємо всередині сім’ї і нікому за них не платимо: готуємо, прибираємо, виносимо сміття. Мамі ж не платять за вечерю — і синові не платять за винесене відро.

Хотілося б підкреслити одну думку: робота ні в якому разі не повинна даватися «покарання», інакше дитині дуже важко буде відчути від неї задоволення. Навряд чи дитина, яку в дитинстві змушували прати шкарпетки, якщо він забував взути капці, перейметься коли-небудь любов’ю до цього заняття. Покарання за визначенням важко і неприємно. Тим більше, що покарання — це завжди вимога, а не прохання.

Дивіться корисні відео для жінок на нашому YouTube каналі:

Вступайте в Жіночий клуб у VK.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *