Види та принципи дії анестезуючих кремів

Анестетик крем — це засіб, який використовують для місцевого знеболювання, в основі якого лежить механізм придушення чутливості нервових закінчень.

Діє такий препарат безпосередньо при прямому контакті з шкірою людини, всмоктуючись через пори епітелію. Іноді до їх складу додають ті компоненти, які збільшують проникність шкіри (димексид і його похідні).

Ще потрібно згадати про те, що є кілька типів анестетиків, які розрізняються за способом їх нанесення. Мова йде про термінальному, инфильтрационном, проводниковом. Але саме анестезуючий крем вважається найзручнішою варіацією, так як його можна використовувати без попередньої підготовки і застосування спеціалізованих інструментів..

Як діє анестетик

Кожен з анестетиків — це суспензія зі слабовыраженным кислотним фоном (як правило, в районі pH 7,4). При цьому основна речовина, яке і надає дію на нервові закінчення, що знаходиться в іонізуючої формі. Саме завдяки цьому і досягається той самий проницающий ефект, так як позитивно заряджені іони притягуються до нервових закінченнях, викликаючи тимчасову дисфункцію. Чому саме мазь?Тому як в емульсії досить легко розчиняються додаткові компоненти, серед яких можуть бути як антибактеріальні засоби (застосовуються при підготовці до хірургічної операції), так і масла, що запобігають швидке вбирання складу, завдяки чому дія анестетика зберігається протягом тривалого періоду.

Які речовини можуть використовуватися безпосередньо для анестезії? Таких у групи виділяють близько 68 засобів, серед яких найпопулярнішими є лідокаїн, алкаин, анестезин, морфій і так далі. Кожен з них надає різну дію. Наприклад, лідокаїн пригнічує соматичну чутливість, тоді як морфій впливає на всю нервову систему в цілому. Деякі з них заборонені до вільного продажу і можуть використовуватися тільки при стаціонарному лікуванні. Інші ж ви без проблем і навіть без рецепта можете придбати в аптеці.Їх використовують для усунення чутливості механічно пошкодженої ділянки шкіри, а також для позбавлення від болю в суглобах. До таких, наприклад, відносять знаменитий крем Емла. Його склад повністю комбінований.

Область застосування

Переважно анестетик застосовується в медицині. Однак його нерідко використовують ще і в салонах краси (той же лідокаїн перед воскової епіляції, хоч і не рекомендується), тату-майстрами (при нанесенні татуювання у кілька шарів або перманентного макіяжу). Не забуваємо і про стоматології, де анестезія часом стає єдино можливим варіантом для проведення складної операції в ротовій порожнині.

Однак тут знову йдеться тільки про тих мазях, у складі яких немає заборонених наркотичних препаратів. Це регулюється величезним списком, опублікованим на сайті Міністерства охорони здоров’я.

Іноді застосовуються знеболюючі і для лікування. До таких випадків можна віднести обмеження нервів (у тому числі у вагітних, що нерідко супроводжується численними і постійними судомами). Єдиний варіант усунення болю в цей момент — це закупорка нейронної тканини (спайка), або місцева анестезія. І застосовується вона до тих пір, поки повністю не пройдуть хворобливі симптоми. А це настає після усунення запалення. Тобто анестетик в цьому випадку виступає в якості підтримуючої терапії. На саму причину захворювання він ніякого впливу не надає.

Основа для поширених анестетиків

Одним з найбільш поширених компонентів анестетиків є новокаїн, який відноситься до інфільтраційної анестезії. На сьогоднішній день вважається застарілим і застосовується лише у деяких мазях в комбінаціях з більш дієвими знеболюючими. Є одним з перших, який взагалі використовували в сучасній медицині. Бупівакаїн, який в медицині почали використовувати ще на початку 90-х років, вважається одним з найбільш дієвих серед місцевої анестезії.

Єдиний недолік, який одночасно є і перевагою, цього компонента — це тривалий період аналгезії, що може викликати певний дискомфорт. Однак при хворобах у суглобах він незамінний, так як діє протягом 7-10 годин, і ефект від його використання відчувається буквально через 20-30 хвилин.

Лідокаїн використовується переважно у стоматології у формі спрею (для нанесення складу на десни), проте нерідко зустрічається і в деяких мазях проти мозолів або від укусів комарів. Його недолік — слабо виражену дію, період якого — всього 2 години.

Перед використанням будь-якого з місцевих знеболювальних, включно у формі мазей, обов’язково слід проводити підшкірну реакцію на анестетик. Алергія, яку може спровокувати препарат, може проявлятися як:

  • висипки;
  • почервоніння на певній ділянці шкіри (необов’язково там, де мазь наносилася);
  • виникнення пухирів, припухлості, набряку тканини;
  • анафілактичного шоку (при використанні препарату з високим вмістом діючої речовини).

Тому перед застосуванням анестезії обов’язково слід порадитися з лікарем. Він зобов’язаний проконсультувати пацієнта щодо можливих побічних ефектів. Як правило, будь-які типи знеболюючих можуть викликати дисфункцію нейронної системи, порушення вироблення статевих гормонів.

У дуже рідкісних випадках на місці нанесення мазі можуть виникати невеликі гнійники. Це свідчить про індивідуальну непереносимість одного з компонентів, що входить до мазь. У цьому випадку обов’язково потрібно проконсультуватися з лікарем для призначення іншого анестетика.

Як вибрати анестетик

Саме для місцевого нашкірного використання краще підходить анестетик амідного типу. В його основі — ті компоненти, які здатні тривалий час утримувати стійку структур. Вони не пошкоджуються через підвищення або зниження рівня pH, а це важливо при нанесенні татуажу або косметики. Відповідно, діють значно довше.

Дія анестетиків, що за структурою є складними ефірами, хоч і вважається більш яскраво вираженим, але зберігається ненадовго. Такий підійде для усунення подразнення після комариних або бджолиних укусів, але ніяк не від болю в спині або в суглобах. І така анестезія володіє слабким проникаючим ефектом.

Варто звернути увагу і на ті анестетики-мазі, у складі яких є так звані вазоконстриктори. Це компоненти, які здатні підсилити дію основного компонента. Свого роду каталізатор, але вже в плані знеболюючих препаратів. Застосовувати такі мазі слід виключно за призначенням лікаря. В іншому випадку виникає істотний ризик, що пацієнт отримає передозування, неправильно розрахувавши кількість наноситься мазі або гелю на шкіру. До того ж вазоконстриктори мають цілий ряд побічних ефектів.З цієї причини їх не допускається використовувати дітям, вагітним жінкам або в період лактації.

При використанні будь-якого анестетика слід дотримуватися деяких правил. Наприклад, ідеальний шар нанесення мазі — 2 мм. Розтирати не слід. Для посилення ефекту шкіру перед знеболюванням протирають спиртом. Це видаляє залишки шкірного сала, що заважає анестезії проникати в пори. Зверху мазь накривають поліетиленовою плівкою приблизно на 30-60 хвилин. Як правило, за цей час весь склад всмоктується.

І врахуйте, що для кожного знеболюючого є свій допустимий термін безперервного використання. Якщо його перевищити, то це може закінчитися втратою чутливості до компонентів анестетика, а то і загальною інтоксикацією.

Рекомендуемо переглянути майстер клас:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *