Альдегідні парфуми: таємниці сучасної парфумерії

Сьогодні, коли мистецтво створення парфумерних новинок перетворилося в математично точний процес, а таїнство відбору ароматних ефірних масел змінили експерименти з хімічними формулами, дуже складно уявити, що всього кілька десятиліть тому синтетичних нот в парфумах було дуже мало. Фактично, саме альдегідні духи стали предвестьем того, що відбувається в парфумерному світі сьогодні – заміни натурального на штучне.Сучасні парфумери перетворилися в кваліфікованих хіміків (багато хто з них, до речі, навіть вищу освіту здобувають саме у сфері хімії), а почалося все це на зорі двадцятого століття, коли світу вперше були представлені альдегідні духи.

Що таке альдегіди

Образно, альдегіди в парфумерії стали символом своєрідної революції в світі ароматів, чи не першими синтетичними сполуками, які в масовому порядку почали використовуватися для створення парфумів. Фактично ж альдегіди являють собою штучно створені хімічні сполуки, які відрізняються за хімічною будовою і, як наслідок, по запаху.Деякі альдегідні сполуки присутні у натуральних матеріалах (наприклад, ефірній олії троянди, кора коричного дерева, апельсинової цедри), однак сьогодні велика частина альдегідних сполук синтезується штучним шляхом в хімічних лабораторіях, а зустріти аромат без альдегідних сполук практично неможливо.Перші альдегідні духи з’явилися за кілька років до того, як Ернест Бо, експериментуючи з альдегідами, створив культовий аромат Chanel №5 – ще до нього це встигли зробити Робер Бьенаме зі своїм ароматом Houbigant Quelques Fleurs (1912 рік) і Анрі Альмерас з ароматом Rosine Le Fruit Defendu (1914 рік). Крім Chanel №5, «пальму першості» серед всіх альдегідних ароматів по праву утримують такі знамениті альдегідні парфуми Lanvin ‘ Arpege і Yves Saint Laurent Rive Gauche.В цілому ж кількість альдегідних ароматів, що випускаються сьогодні парфумерними брендами, «зашкалює» за кілька сотень.

Такі різні аромати

Одним з перших зразків альдегідних парфумів став культовий аромат Chanel №5 – альдегіди в складі парфумерної формули «подарували» цього аромату впізнаваний елегантний квітковий запах. Тим не менш, далеко не всі альдегідні з’єднання у складі ароматів володіють яскраво вираженим квітковим запахом: альдегіди можуть пахнути як свіжа зелень, теплий віск, цедра апельсина. Властивості альдегідів універсальні, і саме з цієї причини ці сполуки так цінуються в парфумерії: так, наприклад, альдегід C-11, часто використовується в складі квіткових ароматів володіє яскраво вираженим «металевим запахом», однак у вкрай невеликій кількості, навпаки, додає аромату виняткову свіжість і легкість.

Альдегідна «передозування»

Найвідомішим альдегидным ароматом на сьогоднішній день залишається культовий аромат Chanel №5, який, фактично, і подарував світу парфумерії «моду» на альдегідні духи. Хоча і до появи Chanel №5 з альдегідними сполуками в парфумерії експериментували багато творці духів, саме аромат французького будинку Chanel виявився своєрідним «піонером» у сфері альдегідних духів – в першу чергу з-за того, що у складі Chanel №5 загальний вміст альдегідів виявилося практично рекордним і досягло майже одного відсотка.Протягом десятиліть у вузькому колі професійних парфумерів ходили чутки про те, що насправді Chanel №5 був результатом помилки, «передозування» альдегідів. Помилка виявилася фатальною, а щасливою – якби Ернест Бо, творець культових альдегідних духів, не зумів з’єднати в одній парфумерної формулою рекордна кількість різних альдегідних молекул, можливо, світ ніколи б не дізнався легендарний аромат Chanel №5. Цікаво, що яскравий і навіть, якщо можна так сказати, потужний акорд альдегідів оригінального аромату 1921 року згодом був «приглушений» .Вже в 1952 році, коли «штатний» парфумер будинку Chanel Анрі Робер вперше за три десятиліття існування аромату змінив його концентрацію і випустив Chanel №5 в концентраціїтуалетної води, трохи зменшивши «дозу» альдегідів.

Рекомендуемо переглянути майстер клас:

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *